SEMI BESPOKE - A CSÚCSTÁMADÁS ELÖTTI UTOLSÓ ALAPTÁBOR

Aki az elmúlt években járt Londonban, az tanúja lehetett annak, hogy a világ legjobb szabóságai idomulnak az idő állandósult szeleihez. Ennek legszembetűnőbb bizonyítéka, hogy napjainkban a körülbelül húsz Savile Row-i dimeziót képviselő szabóság közül, mindössze három maradt, amely kizárólag bespoke öltönyöket készít. A legtöbb helyen már konfekciót is kínálnak. És vajon mit jelent ez? Netán leáldozott a bespoke kultúra csillaga? Talán igen. De az is lehet, hogy az okok ennél sokkal összetettebek és egyben praktikusabbak!

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

A 21. század egyik szembetűnő sajátossága, hogy az old money helyét átvette a new money, azaz a parvenü; a tőkét ma már nem arisztokraták, hanem tech milliárdosok, divatmogulok és realityshow-hírességek birtokolják... máshol pedig strómanok és a luxusfeleségek groteszk nemzedéke. Olyan emberek, akik bár igen vastag pénztárcával rendelkeznek, semmiben nem hasonlítanak a hajdani "urakra" és "hölgyekre". Legjellemzőbb tulajdonságaik között találhatjuk az ízléstelenséget, a nívóismeret hiányát, a pénzköltés cirkuszba illő olcsó mutatványát és az öncélú magamutogatást. Lady Mae Loxley megállapítása rájuk igen ritkán jellemző: 

"A magunkfajta emberek nem járnak vásárolni. Nem túl nemes tevékenység. Egy úriember szabóhoz megy, egy hölgy pedig varrónőért küldet." 

De jó hír is van. Míg korábban arisztokratának leginkább csak születni lehetett, addig napjaik társadalma bővelkedik olyan emberekből, akiket ahogy Márai fogalmazott, a jellem és az értelem tesz nemessé, függetlenül attól, hogy milyen társadalmi osztályból származnak, vagy mennyit mutat a bankszámla egyenlegük. Mindegy, hogy egyetemisták, vagy fiatal mérnökök, hogy középvezetők, vagy kisvállalkozók, egyre többen vannak, akikben megfogalmazódik az igény egy értéktudatos életvitel iránt, akik öltözködés terén is szeretnék elkerülni a leértékelt parndorfi luxuskonfekciók fennkölt világát. 

Az efféle felemelkedés azonban nem mindig megy egyik pillanatról a másikra. Hiszen az elmúlt fél évszázad globalizációs tendenciái sehol nem kedveztek a tartós értékek kultúrájának. Ezen a ponton pedig Kodály Zoltánt kell idéznem, aki figyelmeztetett minket:

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”

Ami azt illeti, manapság az esztétikai műveltség megszerzése sem úgy működik, mint hajdan, amikor az ember neveltetésének és szocializációjának szerves részét képezte az ilyesmi. Ma más időket élünk. S e sajátos korkép a bespoke öltönyök sokévszázados kultúrájának gondozóit is idomulásra, új utak felkutatására ösztönzi. A Savile Row sokszor a gyönyörű nő sorsában osztozik, akire mindenki vágyik, de aki szépségével elbátortalanítja a potenciális udvarlót. A Savile Row-t talán saját mítosza szorongatja... de kifogni mégsem tud rajta. Ahogy manapság már a szép nők is kénytelenek felvállalni a kezdeményezést, az utóbbi években az érintett szabóságok is tesznek azért, hogy megközelíthetőséget mutassanak. Ennek tökéletes eszköze az olyan öltöny, ami bár magán viseli az autentikusság szellemiséget, többé már nem pusztán hercegeknek, hollywoodi sztároknak vagy olajmilliárdosoknak elérhető. A hozzáférhetőség egy tökéletes lehetőség arra, hogy egy átlagos mérnökember, egy hétköznapi ügyvéd, orvos, de akár egy sikeres üzletkötő is közel kerüljön a bespoke kultúra kandallójának tüzéhez. Hosszú évek tapasztalata alapján mondhatom, hogy az emberek ízlése az ismeretek gyarapodása révén határozottan fejlődik, a minőség igény úgyszintén.

Az eredeti szolgáltatásai mellett a legtöbb Savile Row szabóság ma már made to measure, sőt, konfekció öltönyt is kínál. Így akik eddig megszeppenve, csupán nézelődő turistaként lépték át egy autentikus londoni szabóság sokat látott küszöbét, azok most bátran nyújthatják kezüket a patinás rézkilincsek felé, hogy belépjenek egy olyan világba, amiről eddig csak kívülállóként ábrándoztak. S hogy idővel lesz-e majd bespoke öltönyük? Talán igen, talán nem. De vajon nem nagyobb-e az esély rá, ha nem csak a kirakatot szemlélhetik, mint Holly Golightly, hanem egy elérhetőbb darab révén beszippanthatják a bespoke kultúra felemelő illatát... ha testközelből és emelt fővel ismerhetik meg a minőség és az elegancia egy magasabb dimenzióját... ha maguk is megtapasztalhatják, hogy a férfiöltözködési irányzatok között nincs olyan, amely vetekedhet a klasszikus stílus egyszerűségében és kifinomultságában rejlő erővel.  

Jómagam számtalanszor megtapasztaltam, hogy férfitársaim, miközben hosszú, kitartó évekig gazdagították releváns műveltségüket többek közt talán az én írásaim révén is, közben konfekció öltönyök viselésében hasznosították megszerzett ismereteiket. Majd egy nap, befejezve az egyetemet és munkába állva, vagy a szakmai ranglétrán feljebb lépve, esetleg a vállalkozás megerősödése révén felkerestek, hogy a designer outletek vagy a perifériás szabóságok után végre megtapasztalják, mit jelent a gyakorlatban egy igazán jó öltöny.

Nos, engedjék meg, hogy egy örvendetes hírrel szolgáljak: 2020. június 1-től a Mehandi Bespoke szalon szolgáltatási palettája kibővült: az eddigi szolgáltatások mellé bekerült a portfólióba a semi-bespoke öltöny. Ez a konstrukció technikailag kevéssel marad el a full-bespoke termékvonaltól, de mérsékeltebb árfekvése okán azok számára is elérhetővé teszi a bespoke élményt és a minőségi öltönyt, akik nem érik be a kirakattal, de talán fokozatosan szeretnének eljutni a legmagasabb kategóriához.

Most sokakban talán felmerül a kérdés, hogy vajon mit jelent a semi-bespoke, miben ugyanaz és miben tér el egy autentikus bespoke öltönytől? Nos, lássuk, mik az átfedések és miben nyilvánul meg a különbség a teljes folyamatot szemrevételezve:

  • Szövetminőség: nincs különbség - akárcsak a bespoke estében, a semi-bespoke öltönyök is kizárólag elsőrangú szövetből készülnek
  • Formajegyek szabadsága: nincs különbség - a formajegyek ugyanúgy szabadon választhatók, mint a full bespoke esetében
  • Méretvétel: nincs különbség - autentikus méretvétel zajlik
  • Szabásminta: nincs különbség - ugyanúgy kézzel készített egyedi szabásminta készül
  • Struktúra: van különbség - a semi bespoke öltöny zakóstruktúrája vásznas, de modern elemeket is tartalmazó technológiával készül
  • Kidolgozás: van különbség - a semi-bespoke esetében a kézi kidolgozás mértéke az ügyfél igényeihez igazodva szabadon megválasztható
  • Próbák: van különbség - a semi-bespoke esetében rendszerint elég egy próba (ám fontos kihagsúlyozni, hogy ez valódi próba)
  • Elkészülési idő: van különbség - a semi bespoke hamarabb elkészül, körülbelül 4 hét
  • Viselési élmény / komfort: nincs különbség - egy semi-bespoke öltöny (legalábbis a Mehandi Bespoke esetében) ugyanazt a páratlan komfortot és exkluzív viselési élményt nyújtja, mint a full bespoke darabok
  • Ár: jelentős különbség van - az árakról bővebb információt a Mehandi Bespoke oldalán találunk

Sokszor említettem már, hogy a bespoke öltöny a legjobb minőség, ami jelenleg a bolygónkon elérhető. Ha úgy tetszik, öltönyök terén az Everest. Innen nézve pedig a semi-bespoke az utolsó alaptábor a csúcstámadás előtt, ahol akklimatizálódhatunk és felkészülhetünk a legnagyobb bravúrra. Meggyőződésem, hogy a semi-bespoke öltöny révén az itthoni közönség is lehetőséget kaphat megtapasztalni, hogy a bespoke élmény nem egy elérhetetlen mítosz. Amennyiben közelebbről is megismerkedne ezzel az opcióval, kérem forduljon hozzám bizalommal, szívesen leszek a hegyivezetője.


Bespoke / Brainel MEHANDI

THE OUTFIT - EXTRÁKKAL

Időnként készülnek olyan filmek, melyek megpróbálnak visszaadni valamit a...
Bespoke / Brainel MEHANDI

SEERSUCKER

Tej és cukor - erre a két szóra utal az egyik legkülönlegesebb karakterű nyári...
Bespoke / Brainel MEHANDI

CSAK TUDNÁM MI AZ A FRESCO

A bespoke kultúrában jártas Olvasóink bizonyára jól sejtik, hogy nem egy...
Bespoke / LUKÁCS György

MIT TANULTAM AZ ELSŐ BESPOKE PRÓBÁKON?

Egy dolog olvasni a szabósági kultúráról, és más dolog átélni mindazt, amit a...