KLEIDER MACHEN LEUTE

A szomszédunkban kibontakozó háború még csak küszöbön volt, amikor Olaf (nem, nem a hóember), hanem Olaf Scholz, a német kancellár felszállt a Luftwaffe Airbus A340-es fedélzetére, hogy mintegy 9 órás repüléssel Washingtonba utazva, Joe Biden amerikai elnököt felébresztve álmából, tárgyaljon az orosz-ukrán helyzetről. És mit ad Isten, egy szürke “nyugger” pulóverben indult útnak. Ezt követően sokan próbálták értelmezni a kancellár megjelenésének "diplomáciai üzenetét". Vajon ezúttal sikerült megfejteni "mire gondolt a költő"? 

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Ingyenes bevezető

A kissé avitnak, slamposnak látszó, túlméretezett pulóver kiemelt figyelmet kapott a német sajtóban, s mint ahogy az lenni szokott, két táborra oszlott a “kritikai tömeg”. Az egyik oldal értetlenkedett, tiszteletlenséget vizionált a gesztus mögé, mások viszont üdvözölték, sőt már szinte üdvözítették is a kancellárt, jófejsége, lazasága, formabontó attitűdje miatt. A szemfülesebb újságírók azt is kiderítették, hogy a pulóver régi (7-8 éves) darab, ráadásul egy “fenntartható német márka” terméke - ezt pedig szinte kötelező politikai üzenetként értelmezni. Talán arra gondolt a kancellár, hogy még az ilyen viharos diplomáciai helyzetekben sem szabad megfeledkezni a klímakérdésről, ha már szegény Gréta ennyire háttérbe szorul az utóbbi években. 

A német fenntarthatósági politika kizökkenthetetlen elszántsága ugyanis messze híres. Persze, ez még azelőtt volt, hogy az orosz csapatok behatoltak volna Ukrajna területére. Merthogy ezt követően a német álláspont ide-oda pattog, mint egy ping-pong labda, már ami a klíma és az energiaforrásokhoz kapcsolódó prioritásokat illeti. Az orosz gáztól való függőség leépítése céljából ugyanis a szénalapú energiahordozókra való nagyobb támaszkodás sem tabu már, miközben eddig az volt a terv, hogy 2030-ra teljesen kivezetik az ilyen erőműveket. A németeknél tehát a klímavédelem átmenetileg pengeélen táncol, így a pulóvernek ez a fajta üzenete már kevésbé egyértelmű.

Na és mi a helyzet az olyan értelmezésekkel, mint a tiszteletlenség, vagy éppen a formabontó attitűd? Legitim értelmezések ezek, vagy pusztán újságírói felszínességről, dilettáns belemagyarázásról van szó? Szerencsére az öltözködés diplomáciája megfelelően tárgyilagos támpontokat ad az ilyen kérdések eldöntésére

A cikk továbbolvasásához Insider státusz szükséges! Amennyiben rendelkezik ezzel a jogosultsággal, kérjük, kattintson a BEJELENTKEZÉS gombra. Ha még nem rendelkezik Insider sztátusszal, javasoljuk, vegye fontolóra, hogy csatlakozik közösségünkhöz! 


Diplomácia / Brainel MEHANDI

KÁROLY PÁRIZSBAN

III. Károly brit uralkodó Kamilla királyné társaságában Franciaországba...
Diplomácia / Brainel MEHANDI

Ramaphosa “frakkja”

Az elmúlt napokban sajátos visszhangja volt a dél-afrikai elnök minden...
Diplomácia / Brainel MEHANDI

RISHI SUNAK STÍLUSA

Anglia, az öltöny és a nyugati elegancia szülőhazája… ám ha miniszterelnökeiről...
Diplomácia / Brainel MEHANDI

COP26 - STÍLUSSZEMLE

Október 31. és november 12. között a skóciai Glasgow-ban zajlik az ENSZ 2021-es...