SMART CASUAL

Tipikusan az a dress code, amiről már mindenki hallott, amiről mindenki beszél, mégis nagyon ritka, hogy helyesen értelmezik. Tovább fokozódik a helyzet, ha az ember a zinternet segítségével akarja dekódolni a tartalmát. Próbálják csak ki! Mint látni fogják, vannak, akik stílusként hivatkoznak rá, mások összekeverik a sprezzatura fogalmával. A leírásokon pedig igazán jókat lehet derülni. Végül pedig több tucatnyi útmutatást elolvasva ott fog állni az alany, és továbbra sem tudja, hogy akkor most hogy is van ez a dolog. Ezen próbálunk most változtatni egy keveset.

Szerző és cikkei


Szerző: Brainel MEHANDI | A szerző további cikkei


Tartalom

Először is tisztázzuk, a smart casual nem egy öltözködési stílus, hanem a nyugati öltözködési kultúrán belül, az öltözékhierarchia egyik fokozata - a két dolog nagyon nem ugyanaz. Csacska dolog tehát stílusként hivatkozni rá. A sprezzaturával sem keverném, mert a sprezzatura nem egy dress code, hanem egy öltözködési attitűd, egyfajta életszemlélet, és bár egy a sprezzatura értékrendje szerinti megjelenés megfelelhet a smart casual kívánalmainak, nem minden smart casual összeállítás illik össze a sprezzatura dinamikájával - gondoljanak csak egy angol vagy holland úriemberre, aki smart casual dress code-hoz öltözik, ám biztosak lehetünk abban, hogy a sprezzaturának még a halvány gyanúja sem fog rávetődni megjelenésének összhatására. Merre induljunk akkor? Nos, egy ilyen utazáshoz, mindig jól jönnek az irányjelzők, a mérföldkövek, amelyekhez igazodni vagy viszonyítani tudunk. Ez esetben is így a legpraktikusabb belevágnunk. 

Arról már írtam korábban itt, hogy mi a legfontosabb eltérés a smart casual a business casual között:

“A business casual-lel ellentétben a Smart Casual-t nem korlátozzák a professzionális karakter esztétikai keretei. Ez azt jelenti, hogy a “díszítettsége” nagyságrendekkel többet elbír, mint a üzleti/hivatali kötetlenség variánsai, tehát igen, egy Smart Casual összeállítás akár tetszetősebb is lehet, mint ami a Business Casual keretei között helyénvaló lenne.”

Hogy rögtön egyérteműsítsem a dolgot: míg a business casual nem igazán tolerálná Korda György piros ablakkockás zakóját, addig a smart casual tárt karokkal fogadja.

Ezzel meg is határoztunk egy fontos sarokpontot, tudjuk, hogy a látvány, a díszítettség sokkal többet elbír, mint a professzionális üzleti karakter oldottabb szegmense, de lépjünk tovább, és nézzük meg az esztétikai hierarchia másik végét, azaz, hogy mikor lépünk le a smart casual lépcsőfokáról. Ez akkor következik be, amikor a megjelenés összhatása a relaxáltság mellett elveszti smart jellegét, vagyik elillan belőle az esztétikai minőség iránti kifejezett igény. Ezen a ponton érkezünk meg az öltözékhierarchia legalacsonyabb fokára, a casual szintjére. Itt azért fontos megjegyeznem, hogy egy olyan ember, aki alapvetően egyfajta esztétikai igényességgel öltözködik, az utcai megjelenés esetén nehezen fogja tudni élesen elhatárolni a smart casual dimenzióját a “sima” casual-től. Ez azért van, mert nagyon kevés olyan élethelyzet van, amikor az igényesen öltözködő alany megengedheti magának konkrétan a casual dress code-ot. Persze, azért akad nyilván ilyen szituáció is, pl. családi kerti grillezés, játszóterezés a gyerekkel, és hasonló, mondjuk úgy szabadidős elfoglaltságok. Érdekes ugyanakkor, hogy a kirándulás, sportolás, stb. saját öltözködési kultúrával rendelkeznek, amelyek rendszerint külön kategóriát alkotnak. Megragadom az alkalmat és megjegyzem, hogy a “sportos elegancia” fogalma kizárólag a sport tevékenységekhez és azok ruházati karakteréhez kapcsolódóan jelenhet meg adekvát módon, egyébként egy utcai megjelenéshez az égvilágon semmi köze nincs. 

Ezek tehát a sarokpontok. De minthogy biztos vagyok benne, hogy Olvasóink jó néven vennék a konkrét példákat, inspirációkat a smart casual minél pontosabb és választékosabb beazonosításához, értelmezéséhez, ezért a jövő héten ez a téma rendszeres eleme lesz a facebook posztjaiknak, így javaslom kísérjék figyelemmel a témát ott is, mert biztos vagyok benne, hogy alaposan végére járunk a dolognak.


DRESS CODE / Brainel MEHANDI

DRESS CODE: SEMI FORMAL

Kódfejtő sorozatunk aktuális állomása ezúttal a semi formal. Magyarul ezt úgy...
DRESS CODE / LUKÁCS György

Dress Code: Cocktail Attire

Vajon tudja-e a kedves olvasó, mi a teendő, ha a meghívóban “cocktail attire”...
DRESS CODE / Brainel MEHANDI

CASUAL “STÍLUS”?

A köznyelv az igényes nyelvi érintkezés eszköze, legalábbis a wikipédia szerint...
DRESS CODE / LUKÁCS György

WIMBLEDON SIKK

Nemrég ért véget az idei Wimbledon tenisztorna, amely rendszerint nem csak a...