A Ceremónia Mesterei

A KSH adatai szerint Magyarországon évente több, mint 50 ezer házasságkötésre kerül sor. Óvatos becslés szerint ez legalább 40 ezer esküvőt jelent minden évben. Az pedig köztudott, hogy egy ilyen esemény sikeres lebonyolítása már egy 100 fős vendéglista esetén is igen komoly felkészülést igényel. Ez a folyamat sok izgalmat kínál, pozitív és talán negatív értelemben egyaránt. Sajnos számtalan buktató lehetőségét is magában rejti, mire minden és mindenki a helyére kerül. Majd elérkezik a nap, amikor mindez „megszólal”. Na de ki lesz a karmester?

Szerző és cikkei


Szerző: Bespoke Magazin | A szerző további cikkei


Tartalom

Bár az esküvők többségében a szervezési és lebonyolítási feladatok még mindig családi/baráti „kalákában” zajlanak, az utóbbi tíz évben felerősödött a professzionalizmus iránti igény, ami életre hívott egy új feladatkört. Megszületett az esküvőipar új kasztja, melynek képviselője a Ceremóniamester. Kulcsszereplő, aki egyrészt tanácsadói minőségben segíti a párt az esküvő koncepciójának megalkotásától, az előkészítési feladatokon át, minden olyan kérdésben, mely fontos az esemény sikeres lebonyolítása szempontjából, másrészt az esküvő napján egyfajta „rendezőként” gondoskodik arról, hogy a házasulandó pár a lehető legtökéletesebben élhesse meg élete filmjének egyik legszebb jelenetét.

A feladatkör nem teljesen új keletű, inkább egyfajta remake-ről van szó, mégpedig a vőfély szerepének újraértelmezéséről. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy bár a konkrét ceremóniamester stílusától függően lehetnek átfedések, a két karakter egymástól teljesen elkülönülő dimenziót képvisel. Míg a vőfélység műfaját megjelenésben és megnyilvánulásban is a folklór határozza meg, addig a ceremóniamester a klasszikus városi eleganciát képviseli, miközben a rímek, rigmusok, népi versek és pikáns szólamok sem igazán jellemzik a kommunikációját. Inkább egyfajta modern „műsorvezető”, az esemény házigazdája, aki elegánsan felkonferál, ha kell, miközben a háttérben diszkréten összehangol, irányítja és felügyeli a folyamatokat, hogy azok mindenki számára felhőtlen élményt jelentsenek. Egy profi ceremóniamester, ahogy neve is utal rá, az esküvő lebonyolításának mestere, akinek jelenléte nyugalmat és biztonságot jelent, aki számára nincsenek váratlan helyzetek, aki az esetleges problémákat is észrevétlenné varázsolhatja. Mindebben támasza a tapasztalat, az emberismeret, a kedvesség, az udvariasság, a humor, és a magabiztosság.

A piaci igény felerősödésével párhuzamosan ma már gombamód szaporodik a létszáma ennek a szolgáltatói szegmensnek. Míg néhány éve nagyítóval kellett keresni egy-egy elérhető CM-t, addig ma már a túlkínálat és az ebből adódó minőség „felhígulás” okozhat dilemmát. Hisz lényegében szinte bárki kinevezheti magát ceremóniamesternek. Elég, ha részt vesz egy-két esküvőn, lemásolja egy már praktizáló szakember honlapját, majd elindít egy filléres adwords, vagy facebook kampányt, s szinte biztos, hogy valaki fennakad a hálón. Nyilván nem szerencsés egy ilyen „mesterre” bízni életünk egyik legfontosabb napját. Hogy ezt elkerülhessük, tanácsot kértünk a szakma három prominens képviselőjétől, akik személyiségükből adódóan különböző stílust képviselnek, de akiket mégis összeköt a minőség iránti igény finom fonala.  


Bokodi Gábor - Ceremóniamester

 

Bespoke Magazin: Néhányan úgy tartják, hogy a CM szakma az utóbbi néhány évben erősen "felhígult", azaz sok az új belépő. Ekkora kereslet van erre a szolgáltatásra, vagy más oka van a jelenségnek? 

Bokodi Gábor: Valóban az elmúlt években tetten érhető a szakma ugrásszerű felhígulása. Sokan vágnak bele a kívülről egyszerűnek vélt munkába a könnyű pénzszerzés reményében. Viszont a szaktudás és az érzelmi intelligencia hiánya felbecsülhetetlen károkat okoz egy esküvőn, ha nem megfelelő szakember kezébe kerül az irányítás.

Bespoke Magazin: Ön miben látja a ceremóniamesteri minőség ismérveit, hogyan érdemes választani?

Bokodi Gábor: Én a személyes beszélgetés erejében hiszek. Ha az ember eltölt egy órát egy ceremóniamesterrel és figyel az apró rezdülésekre, akkor egy idő múlva a kérdésekre adott válaszokból szépen körvonalazódik a szakmai tudás, az alázat, a tapasztalat, az empátia, és a már említett rendkívül fontos érzelmi intelligencia. Ha ezek helyén vannak, akkor kialakulhat a bizalom, ami ennek az együttműködésnek az alapja.

Bespoke Magazin: Véleménye, tapasztalatai alapján, mik a ceremóniamester nélküli esküvők legnagyobb buktatói?

Bokodi Gábor: A programok és azok időpontjainak összeállítása, a vendégek informálása, a szolgáltatók koordinálása, és az egész este levezénylése teljes embert kíván. Ha ezt egy felkészült szakember végzi, akkor „kéznyoma” megteremtheti az elegancia, és a családi ünnep egy különleges egyvelegét. Nélküle viszont széteshet az egész.

Bespoke Magazin: Mik az Ön munkastílusának jellegzetességei, és milyen beállítottságú párokhoz illik leginkább az Ön szakmai karaktere?

Bokodi Gábor: Én abban hiszek, hogy ha megteremtem azt az állapotot, ahol a pár semmi mással nem foglalkozik csak egymással és a vendégeikkel, ha nincs más a fejükben csak a pillanat megélése, akkor ez a boldog energia egyszerűen átragad mindenkire és egy tökéletes este lesz a végeredmény. Én azokkal a párokkal találom meg leginkább a közös nevezőt, akik a külső körülményeknél fontosabbnak ítélik a belső harmóniát és mivel megbíznak bennem így esélyt kapok, hogy megvalósítsam az álmaikat.

Bespoke Magazin: Miben látja a ceremóniamester szakma "evolúciójának" következő állomását?

Bokodi Gábor: Remélem, hogy a párok megfontolt választása lassan lemorzsolja a szakmáról az oda nem illő szolgáltatókat. Ez a fajta igényesség talán megteremti a Ceremóniamester hivatás megérdemelt nimbuszát.


 


Herendi Gábor - Ceremóniamester

Bespoke Magazin: Ön is úgy látja, hogy nagyon vonzó ez a szakma?

Herendi Gábor: Kilenc évvel ezelőtt, amikor jómagam elkezdtem ezt a tevékenységet, maga a szakma még gyerekcipőben járt. Ma pedig több százra tehető a ceremóniamesterek száma. Nyilván sokan úgy látják, hogy ebbe a műfajba könnyű belépni, hisz míg egy fotósnak milliós felszerelésre van szüksége, egy  zenésznek tehetségre, addig itt úgy tűnik, mintha elég lenne egy öltöny, és néhány vidám mondat.

​Bespoke Magazin: Tapasztalatai szerint, a minőségi szolgáltatás milyen készségeket igényel ebben a szakmában?

Herendi Gábor: Ahhoz, hogy minőségi munkát tudjak végezni komoly felkészültségre, gyakorlatra, és ehhez a szakmához illő lelkületre van szükség. De emellett szükség van szociológiai, pszichológiai, sőt, dramaturgiai érzékre… egy meglehetősen összetett dolog, mondhatni ez a műfaj a professzionális kategóriában szinte már egyfajta művészet.

Bespoke Magazin: Ön az egyik legnagyobb szaktekintély a ceremóniamesterek között. Ha jól gondolom, ezt a szakmát nem tanítják iskolában... Ön hogyan képezte, ill. képezi magát? Esetleg van példaképe?

Herendi Gábor: Vágynék egy mentorra, akire felnézhetnék, akitől tanulhatnék, de sajnos ezidáig nem találtam ilyet. Így nyitott szemmel járok. Az ember, ha nagyon figyel, számtalan forrásból meríthet apró mozzanatokat, finomságokat, legyen szó színészetről, műsorvezetésről, vagy előadásról. De a magam részéről nagyon hasznosnak találom például azt is, hogy csatlakoztam egy improvizációs színtársulathoz, ahol nagyon sokat tanultam, fejlődtem. A mi szakmánknak ugyanis az improvizációs képesség egy lényegi eleme, ahol nem csak az kívánatos, hogy a váratlan helyzeteket az ember kezelni tudja, de fontos hogy mindezt magabiztosan és elegánsan is tegye. Emellett az idegen nyelvi kompetenciámat, ezen belül főként a retorikai vonatkozást igyekszem csiszolni, gyakori ugyanis nálam a többnyelvű esküvő levezetés, és nem csak angol, hanem spanyol nyelven is.

Bespoke Magazin: A vőfély szakmai kultúrája mennyiben van jelen a modern ceremóniamester tevékenységében?

Herendi Gábor: A vőfély és a ceremóniamester mára már teljesen eltérő világ. A kettőnek az eredője ugyanaz, abban az értelemben, hogy a feladat, a lehető legjobban levezényelni az esküvőt.  De a két műfaj teljesen más megjelenésében, tartalmában, nyelvezetében - a ceremóniamester nem rímekben, hanem prózában kommunikál, és amint említettem, akár több nyelven is. Természetesen vannak a magyar esküvő kultúrának olyan tradicionális elemei, mint pl. a menyasszonytánc, ami mindkét esetben előfordulhat, de jellemzően ezek lebonyolítási karaktere szintén más, akár csak az ún. játékoké, melyek hogy úgy mondjam, sokkal urbánusabbak, még ha ezekre ritkán is kerül sor. A játékok ugyanis nem képezik elengedhetetlen feltételét egy jól sikerül esküvőnek.

Bespoke Magazin: Van kulcsfontosságú feltétele egy sikeres esküvőnek?

Herendi Gábor: Közel 10 év tapasztalata alapján azt mondhatom, hogy megfejtettem a választ erre a kérdésre. Az esküvő sikerének a valódi és elengedhetetlen feltételei, hogy az esemény két ember valódi szerelmének egy beérkezése legyen, vendégként pedig azok legyenek ott, akik ennek a lehető legjobban örülnek. Ha ez a két feltétel adott, akkor lehet langyos a leves, egy picit játszat hamisan a zenekar, talán a ceremóniamester sem kell hogy annyira vicces legyen, mert ez olyan energia, ami mindenen átvisz. 

​Bespoke Magazin: Jól gondolom, hogy a ceremóniamester egyfajta vezetője, kvázi "karmestere" az esküvőnek?

Herendi Gábor: Az érdekes az, hogy én, mint ceremóniamester hierarchiai szempontból ugyanolyan szinten vagyok, mint a zenekar, vagy a DJ, a felszolgáló, az esküvőszervező, a dekoros, a fotós, stb. De egy minőségi munkát végző szakember mégis eléri, hogy figyeljenek rá, tulajdonképpen kiérdemli, hogy karmesterként tekintsenek rá. Ezt nem lehet kierőszakolni. Ez karizma, megjelenés, tehetség, profizmus kérdése. Ha ez megvan, akkor működik, ha nincs, akkor nem. 

​Bespoke Magazin: Showman a ceremóniamester, annak kell lennie?

Herendi Gábor: Inkább azt mondanám, hogy különfélék vagyunk. Mindenkinek megvan a saját egyénisége, stílusa, ami legtöbbször érvényesül abban, ahogyan dolgozik. Én egy kicsit temperamentumosabb, lendületesebb vagyok, de nem mindenki ilyen, és nem is kell, hogy az legyen. Nagy ez a piac, és változóak az igények, így kis szerencsével mindenki megtalálhatja azt a szakembert, aki legjobban passzol a saját ízléséhez. 

Bespoke Magazin: A saját esküvőjére hogyan választana ceremóniamestert?

Herendi Gábor: Nehéz kérdés ez, mert én valószínűleg nem egy hagyományos esküvőt, hanem inkább egy különleges pikniket szerveznék, de amint megtalálom az igazit, természetesen az Ő véleményét is kikérem. Egy klasszikus esküvőn könnyen lehet, hogy a szokásos "munkahelyemen" érezném magam, és ezt nem tartanám szerencsésnek. 

​Bespoke Magazin: Ebből a szakmából fog nyugdíjba menni?

Herendi Gábor: Ez megint egy érdekes dolog, mert míg a vőfélységbe bele lehet öregedni, azaz korral az ember egyre inkább hitelesebb lesz, addig a ceremóniamesterségből ki lehet öregedni. Vagyis úgy gondolom, hogy egy bizonyos kor fölött ez már nem feltétlenül tud működni. 


 


Kovács Richárd​ - Ceremóniamester

 

Bespoke Magazin: Ha jól ítélem meg, Ön a fiatalabb generációt képviseli a ceremónimesterek között... mikor és hogyan került a szakmába?

Kovács Richárd: Meglehetősen fiatalon, 25 évesen csöppentem bele, az első felkérésem konkrétan 2007-ben volt. Korábban a média világában, tévésként dolgoztam, és egy ottani gyártásvezető barátom a személyiségemre és kommunikációs adottságaimra apellálva beajánlott a húgának az esküvőjére, mint vőfélyt. A dolog pikantériája, hogy én addig még egy esküvőn sem voltam, mint ahogy azt sem tudtam, mit csinál egy vőfély. De mert a barátom nagyon erőltette, megígértem, hogy utánanézek a dolognak. Ezt követően viszonylag gyorsan felmértem, hogy én a vőfélységgel szinte semmilyen vonatkozásban nem vagyok kompatibilis, de közben előbújt belőlem a kreatív szerkesztői énem, és felajánlottam, hogy gondoljuk újra ezt a küldetést, nézzük meg hogyan lehetne más köntösbe öltöztetni a feladatot. Így alkottam meg egy olyan elegyet, melyben egyszerre vagyok ügyelő, aki figyel arra, hogy az esküvő folyamatában minden a megfelelő időben és sorrendben történjen, műsorvezető, aki vőfély rigmusok helyett elegáns konferanszokkal irányítja a figyelmet a párra, vagy egy adott eseményre, miközben különböző szórakoztató aktivitásokat is levezényelek, olyan formában, hogy az senkinek ne legyen ciki. Mára ez lett a főállásom, és évente csak a főszezonban 40 esküvőn vagyok ceremóniamester.

Bespoke Magazin: Ön szerint mi ceremóniamesteri minőség legfontosabb eleme?

Kovács Richárd: Szerintem az esküvő lebonyolításban szerzett tapasztalat.  Ez a feltétele annak, hogy egy szakember professzionálisan tudjon egy esküvőt lebonyolítani. A tapasztalatra lehet alapozni egy gyakorlatorientált, működő forgatókönyvet, tapasztalat alapján lehet a szerteágazó folyamatokat finoman összehangolni, mint ahogy ez alapján válik az ember alkalmassá arra is, hogy a váratlan helyzetekben, legyenek azok pozitív, vagy negatív jellegűek,  okosan reagáljon. De van egy másik dolog is, ami szintén nagyon fontos, és ez az emberi minőség. Néhány évvel ezelőtt sokat gondolkoztam azon, hogy bár alapvetően egy kedves, szerethető fickónak tartanak, de hogyan tudnék érdemben méltóvá válni erre a megbecsülésre, és hol tudnék ezeknek az embereknek visszaadni. Rájöttem, hogy ehhez önmagam értékét kell megnövelnem. Így a személyiségfejlesztés útján elindulva igyekeztem, és igyekszem építeni magam. Végül pedig azt gondolom, hogy ebben a műfajban a professzionalizmus ott kezdődik, akárcsak a profi sportolók esetében, ha valaki életvitelszerűen, úgymond főállásban ezt csinálja, nem pedig egy ad-hoc elemként, amit három másik elfoglaltság mellé besuvaszt.

Bespoke Magazin: Előfordul, hogy egy ceremóniamester személyisége nem illik egy-egy esküvő stílusához, esetleg a pár elképzeléseihez, vagy egy jó szakember minden igényhez tud alkalmazkodni?

Kovács Richárd: Szerintem egy igazán jó ceremóniamester nem tud, sőt nem is akar bármilyen igényhez alkalmazkodni. Egy profi szakember tudja, mikor kell nemet mondania, és ezt meg is tudja tenni, mert egyrészt nem kényszerül arra, hogy bármire igent mondjon, másrészt szakmai és emberi felelőtlenség is olyasmit vállalni, amivel nem tud maradéktalanul azonosulni, vagy nincs meg hozzá a felkészültsége. Ha például valaki zorbázni akar az esküvőn, és ehhez ragaszkodik, annak azt kell mondanom, hogy nem én vagyok az embere, mert mondjuk, nem tudok ilyet táncolni, nem az én stílusom. Képesnek kell lennem megkülönböztetni a kihívást az ésszerűtlen kockázattól, és ez nem egy öncélú dolog, mert ez a pár érdeke is.

Bespoke Magazin: Lehet azt mondani, hogy a ceremóniamesteri tevékenység tulajdonképpen tradíciómentes?

Kovács Richárd: Nem. Hát először is, maga az esküvő is egy tradíció, aminek színes kultúrája van, de talán van egyfajta kulturális evolúciója is, aminek részeként a vőfélységtől eljutottunk a ceremóniamesterig. Ennek kapcsán viszont azt kell mondanom, hogy egy CM szakmai minőségét nagyban meghatározza az, hogy mennyire ismeri pl. a vőfélyi szakma kultúráját, függetlenül attól, hogy ezzel mennyiben tud azonosulni. Az említett evolúciót viszont nem pusztán a ceremóniamesterek gerjesztik, sőt őket is inkább a piaci igény hívta életre. Tudniillik, az emberek mára már nem igénylik azt a harsányságot, amit a vőfély műfaja általában megjelenít. Míg egy vőféllyel szemben elvárás volt, hogy mindenféle versekkel, és poénokkal szórakoztassa a násznépet, addig egy ceremóniamesternek sokkal diszkrétebb szerepet szánnak. A ceremóniamester nem egy szórakoztató elem, hanem egy eszköz, ami abban segít, hogy az esküvő értékelemei a megfelelő helyet és figyelmet megkapják. Neki nem az a dolga, hogy magára vonja a figyelmet, hanem az, hogy elegánsan terelje a násznép figyelmét. Nagyon éreznie kell, hogy mikor kell megszólalnia, és mikor kell csendben maradni. Az esküvő ugyanis nem róla szól, nem  kell, hogy mindig övé legyen az utolsó szó, nem lophatja öncélúan a show-t. 

Bespoke Magazin: Mennyire szabad hagyatkozni az egyes honlapokra, ha valaki ceremóniamestert keres?

Kovács Richárd: Az a helyzet, hogy ma már bárki össze tud rakni egy meggyőző weblapot, és nehéz megállapítani, hogy ezek tartalma mennyiben van összhangban a realitással. A online tartalom viszont még így is nagyon fontos támpont, mert amikor találkozunk a kiszemelt szakemberrel, az első dolog amit le tudunk ellenőrizni, hogy a webes kommunikációban közvetített tartalom mennyire jön vissza a személyes benyomásban. Ha itt negatív deficitet érzünk, akkor érdemes óvatosnak lenni, és nem belesétálni az alacsony tarifa csapdájába. Az emberi tényező a legfontosabb! Mert amíg pl. egy dekorosnál kevésbé számít a személyiség, hiszen, ha tetszik amit csinál, elvégzi a munkáját, a többi pedig nem olyan fontos, addig egy ceremóniamesterrel a pár is és a vendégek is közvetlenebb kapcsolatba kerülnek az esküvő előtt és alatt is.

Bespoke Magazin: Van a ceremóniamesternek annyi hozzáaadott értéke, hogy ne legyen felesleges költségtényező? 

Kovács Richárd: Nyilván ceremóniamester nélkül is lezajlik egy esküvő. De ma már egyre többen átlátják, hogy a professzionális szervezés és lebonyolítás, aminek része a ceremóniamester is, nemcsak az esküvő nívóját és élvezhetőségét emeli, de a költséghatékonyság szempontjából is sokkal valószínűbben lesz előnyös, mint hátrányos. A ceremóniamester  legtöbbször már az esküvőszervezési folyamat kezdetétől együtt dolgozik a párral, ami azt jelenti, hogy a tapasztalataival, javaslataival nagyon komoly segítséget tud nyújtani abban is, hogy a rendelkezésre álló anyagi keretből a legjobbat lehessen kihozni, netán pozitív mérleget zárni, ami egyébként igen ritka dolog.

Köszönjük szépen mindhárom szakembernek, hogy közreműködésükkel segítettek betekinteni a ceremóniamesterség műfajának igényes, korszerű szellemiségébe és változatosságába, hogy saját tapasztalataik és meglátásaik alapján közelebb kerülhettünk ennek a szolgáltatatói profilnak a megértéséhez, miközben támpontokat kaphatunk az ideális szakember kiválasztásának praktikus fortélyaira is.

Egyúttal, gratulálunk és nagyon sok boldogságot kívánunk valamennyi olvasónknak, akik házasságkötés előtt állnak, egyúttal bátorítjuk Önöket, hogy jelezzék felénk nyugodtan, mely szolgáltatás érdekességeire, kulisszatitkaira lennének kíváncsiak az esküvők világából. Mi pedig lehetőség szerint igyekszünk megragadni az adott szakterület esszenciáját, miközben ragaszkodunk a Bespoke Magazin által képviselt minőségi kritériumokhoz.

 


 


Esküvő / Brainel MEHANDI

AMI A VŐLEGÉNYT ILLETI

— Mondd csak, miféle lovag vagy te? - kérdezi Fiona, miközben a sárkány elől...
Esküvő / LUKÁCS György

AZ ESKÜVŐI NYAKKENDŐ

Újra itt az esküvői szezon, amikor a nősülni készülő urak számára...
Esküvő / Brainel MEHANDI

Túlöltözhetjük-e a vőlegényt?

Férfivendégként felöltözni egy esküvőre egyszerű mutatványnak látszik. Az...
Esküvő / Brainel MEHANDI

Nyereségvágyból elkövetett stílusgyilkosság

George Clooney-nak, pardon, az Oscar-díjas George Clooney-nak mindent szabad....