A minőségi ingek mosása, tisztítása

Nincs abban semmi rossz, ha az ember törődik egy jó cipővel, vagy megfelelően kíván ápolni egy minőségi inget. Mert nem akar ideje korán megválni azoktól.  Ám míg előbbivel viszonylag könnyen boldogulunk, utóbbi feladhatja a leckét. Persze mondhatja valaki, hogy az ingekről gondoskodik majd a házvezetőnője, esetleg a neje. De mi van, ha ők is elbizonytalanodnak, amint elmondja nekik, hogy "ez egy egyiptomi pamutból készült, méretre szabott darab, kagyló gombokkal és egzotikus fából készült gallérmerevítőkkel.". Vagy ami még rosszabb, mi van ha fittyet hánynak minderre, és mossák, ahogy mossák? 

Szerző és cikkei


Szerző: Bespoke Magazin | A szerző további cikkei


Tartalom

Az ingek ápolásának gondolata a legtöbb férfit rendszerint messze elkerüli. Valahogy kívül esik ez a lehetséges fókuszpontokon. Mindaddig, amíg el nem jut oda, hogy beszerez néhány igazán minőségi darabot. Attól a pillanattól kezdve rájön, hogy gondolnia kell kedvenc darabjainak megfelelő ápolására, ha sokáig szeretné élvezni azokat. Olyan kérdések kezdik el foglalkoztatni, amilyeneket korábban elképzelni sem tudott volna: Lehet-e mosógépben mosni az ilyen magas minőségű ingeket? Inkább vegytisztítani kellene? Jót tenne ezeknek a gépi szárítás? Hogyan szedjük ki az erősebb foltokat a fehér ingből? Kell-e keményíteni az ingeket? Bizony, a mosóporos reklámok elcsépelt szlogenjei hirtelen értelmet nyernek.

Az alábbiakban a minőségi ingek ápolásához igyekszünk ötleteket adni, illetve megvizsgáljuk a különböző tisztítási módszerek és praktikák előnyeit, hátrányait, remélve, hogy egyre többen vannak, akiket foglalkoztatnak az igényes ruhatárápolás gyakorlati kérdései.

INGEK "IPARI" MOSATÁSA

Többnyire ez is a vegytisztítók szolgáltatása, de ez esetben tulajdonképpen "bér mosásról" van szó, és nem ún. vegyi tisztításról. A folyamat során rendszerint az ingeket mosógépben mossák, víz és mosószer használatával. Ezt követi a  kicentrifugálás, minek során a nedvesség nagy részét eltávolítják a kimosott ingekből. Végül következik a "vasalás". Itt viszont ne olyasmit képzeljünk el, hogy valaki szorgos kezekkel, finoman és szakértelemmel kivasalja az ingeinket. Sokkal inkább ipari megoldásokkal dolgoznak, mely legtöbbször gőzbábú használatát jelenti.

A módszer előnyei között említhető, hogy nem nekünk kell elvégeznünk a feladatot. Többnyire gyorsan vissza is kapjuk a tiszta ingeket. Ami pedig a hátrányokat illeti, nos, először is, egy inget rendszerint minden viselés után ki kell mosni. Nincs apelláta, az ember beleizzad, a gallér és a kézelő egyetlen viselés alatt is beszennyeződik. Hogy az alkalmanként 700-1500 Ft közötti árat megéri-e nekünk azt csak mi magunk dönthetjük el. Van, akinek ez érzékelhetetlen tétel, vagy nem is tétel, másoknak viszont akár ijesztő is lehet. A mosás minősége, és ezáltal az ing anyagára kifejtett hatás függhet a használt mosógéptől, a program jellegétől, vagy éppen a mosószer minőségétől.

A gőzbábus vasalás pedig biztos, hogy lényegesen "erőszakosabb" módszer, mint a kézi vasalás. Az eszköz nagy nyomásától elnyúlhat az ing anyaga, azaz előfordulhat, hogy bővebb inget kapunk vissza, mint az eredeti állapot. Végezetül a szállítás során újra összegyűrődhet, ami további vasalást tesz szükségessé. Na de, ha az embernek van fontosabb dolga is, mint ingeket mosni, vasalni, a feleség nem valami házias teremtés, házvezetőnő pedig nincs, akkor nem sok választásunk marad.

INGEK VEGYTISZTÍTÁSA

Ez a módszer a zsírfoltok ellen talán hatásosabb, mint a mosás, ám ez az eljárás több sebből vérzik. Egyrészt a vegyi tisztítás súlyosan roncslja a pamutrostokat, aminek következtében az anyag viszonylag rövid idő után elkezd tulajdonképpen porladni, elvékonyodik, kiszakad, tönkremegy. A másik probléma, hogy ez az eljárás nem használ vizet. Ez pedig azért érdekes, mert a vízalapú foltok, mint pl. a verejték, kétségtelenül jobban oldódnak vízben. A száraz tisztítás tehát optikailag tisztává varázsolja a ruhát, de van, aki az ingek esetében a vizes eljárást érdemibb tisztító metódusnak tekinti. A vasalás ezúttal is kényes pontja lehet a folyamatnak.

A keményítés tovább roncsolja a pamutrostokat, azaz kártékony, mellőzendő. A vegytisztítás további sajátossága és egyben rizikó forrása, hogy a ruhákat más minőségű ruhadarabokkal együtt tisztítják. Így előfordulhat, hogy egy másik ing, rossz minőségű gombját a vegyszer feloldja, ami rátapadhat a mi ingünkre, s ez egyúttal az ing végét jelenti, miközben a tisztítók szolgáltatási feltételeik értelmében rendszerint nem vállalnak érdemi kártérítést.

INGEK OTTHONI MOSÁSA

A minőségi pamut és a kagylógombok igényelnek némi figyelmet, de ha néhány igen egyszerű útmutatást betartunk, a folyamat rutinműveletnek tekinthető. Egy minőségi ing pedig megérdemli ezt a minimális törődést.

Az alábbiak szerint javasoljuk az ingek otthoni mosását:

  1. Kezdjük az ing előkészítésével, azaz gomboljuk ki a gombokat (a gallért és a kézelőt is) és vegyük ki a gallérmerevítőket, amennyiben kivehetők (A Mehandi Bespoke ingek esetében a gallérmerevítők mahagóniból készülnek, tehát kifejezetten ajánlott nem megfeleldkezni erről a mozzanatról).
  2. A gallért, kézelőt, és az esetleges foltokat előkezeljük minőségi folttisztítóval.
  3. Ha az ingek minőségi pamutból készültek (egy Mehandi Bespoke ing esetében ez evidencia), a fehér és a világoskék darabok moshatóak együtt, nem várható elszíneződés.
  4. Állítsuk a mosógépet 30 fokra, és kímélő programra. (A forró víz kárt okozhat a pamutszövetben, és egyébként is egy bespoke ingben nem végzünk olyan tevékenységet melynek nyomán különösebb szennyeződéssel kellene számolni, így lényegében csak egy rendes "öblítésre" van szüksége.)
  5. Használjon "világnézetének megfelelő" (pl. környezetkímélő), de minden esetben minőségi mosószert.
  6. Ne használjon textilöblítőt (pl. Cocolino és társai). Ezek ún. kationos felületaktív vegyületeket tartalmaznak, melyek lerakódnak a pamutszálakra és általában ott is maradnak, mert nem bomlanak. Az ingek élettartamát ezek nagymértékben lecsökkentik. A bőrrel érintkezve allergiás reakciót válthatnak ki, illetve a vegyszermaradvány a verejtékkel reakcióba lépve foltos elszíneződést okoznak az ingek hónaljánál.
  7. Öblítésre használjon inkább ecetet. Az ecet számos pozitív hatása mellett, semlegesíti a mosószer-maradványokat, megakadályozza a pamut csíkozódását, miközben  színélénkítő, puhító hatása van. Öntsünk az öblítőtartályba előzőleg vízzel háromszorosára hígított 20%-os ecetet! Ne féljünk, nem marad tőle ecetszagú a ruha(!).
  8. Célszerű vasaláskönnyítő, 850 fordulatos centrifugálást használni, mert ez kellőképpen eltávolítja a vizet, de még nem gyűri meg túlzottan az anyagot.
  9. Ha a program lejárt vegye ki mielőbb, ne hagyja az inget a mosógépben, mert az erős gyűrődést okoz.
  10. NE használjon gépi szárítást!!!
  11. Vállfán lógatva hagyja megszáradni az inget. Ne használjon túl éles, vagy csiptetős vállfát. Ez alkalommal a műanyag vállfa jobb választás, mint a fa.
  12. A vasaláshoz nem kell megvárni, hogy az ing teljesen megszáradjon, az enyhén nedves ing könnyebben és jobban vasalható.

Az ingek otthoni mosása kétségtelenül igénybe vesz némi időt, de ha történetesen megtehetjük, vagy van otthon segítség, akkor minden bizonnyal ez a legkíméletesebb és a legbiztonságosabb, mondhatni ez a "bespoke módszer". Megéri a fáradságot!


Szobainas / LUKÁCS György

A NYÁRI INGEK ANATÓMIÁJA

Ha azt gondoljuk, a kánikulában az ingviselésre csakis az ujjak megcsonkítása...
Szobainas / LUKÁCS György

A NAGY TÉLIKABÁT SZEMLE

Korábban már megismerkedhettek a Chesterfield és a Cover coat fogalmával,...
Szobainas / Brainel MEHANDI

CHESTERFIELD vagy COVER KABÁT

A magyar közbeszéd kabátokkal kapcsolatos terminológiája, hogy is mondjam,...
Szobainas / LUKÁCS György

AZ ŐSZI/TÉLI CIPŐARZENÁL

Bár a nyár utolsó sugarai még kellemes időt biztosítottak szeptember végén,...