AZ EGÉSZSÉGHEZ VEZETŐ ÚT

A sorozat előző írását azzal fejeztem be, hogy elvezettem az olvasókat egy reményteljes jövőkép felé, ahol egészségesen, gyógyszerek nélkül, aktívan, kiváló fizikai állapotban élhetik hosszú életüket. Ám azt fontos leszögeznünk, hogy ez nem egy fast delivery szolgáltatás, amit egyik nap kifizet az ember és másnapra házhoz szállítja a szolgálat. Nem…..sajnos nincs az a pénz. A fizetőeszköz ebben a küldetésben a  céltudatosság, a kitartás és az önfegyelem.  Az út hosszú, sokáig tart, a munka pedig nehéz. Ráadásul ez nem egy igazságos üzlet. Ha nem tesz  bele 80-100%-ot az ember, akkor nem kap semmit. A 60-70%-os erőfeszítés nem kevés, ide azonban nem elég.

Szerző és cikkei


Szerző: Dr. HORVÁTH Réka | A szerző további cikkei


Tartalom

Az egészség megteremtésének vagy fenntartásának világa a komoly emberek játszótere. Biztosíthatom önöket, hogy jó a társaság. A tagok ugyanúgy felismerik egymást, mint a jól öltözött férfiak. Nem kell szólni, hisz látszik, megnyilvánul minden pillanatban. A megjelenés, a tartás, a fizikum, a szín, a bőr, a tekintet, a gondolkozás és a mozdulatok energiája, a teherbírás, a hangulat… Az egészség és jó közérzet sugárzik. Nem számít a kor, a vallás, politikai nézet, anyagi helyzet, pozíció, csak az önerő. Hogy tudunk-e magunknak parancsolni, saját magunkkal szigorúnak lenni, nem engedni a vágyaknak, amik össze-vissza rángatnának bennünket. Ezen áll vagy bukik az egészségünk ügye. Mert, mint már többször mondtam:

AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS, AMI AZ  EGÉSZSÉGES ÉLETMÓD ALAPJA, NAGYON EGYSZERŰ, DE NEM KÖNNYŰ.

Nekem évekig tartott az út. Soha nem mentem rossz irányba, ha végigtekintek az elmúlt éveken. Magamtól mégsem jöttem rá a tökéletes megoldásra. Minden jó és jobb módszerben maradt valami hiba, ami miatt nem volt tökéletes. Ez újabb és újabb tanulmányokra,  keresésre serkentett. Mindeközben rengeteget tapasztaltam és tanultam. Láttam a tévutakat, a hibás módszereket, a népszerűvé vált, de tévedésen alapuló irányzatokat, ismerem a népszerűség kedvéért a tudományosságot feladó “nagy üzleteket” a táplálkozás berkein belül. Azok, akik önök közül szeretnének egészségesen táplálkozni, és biztosan tudom, hogy vannak jó néhányan, lehet, hogy hasonló próbálkozásokat tesznek, mint én. Higgyék el tudom, hogy nincs könnyű dolguk! Hiszen még orvosként sem volt egyszerű. Ha valakinek nincs meg a megfelelő orvosi képzettsége és tudása, a rengeteg, sokszor igaznak tűnő információból a jószándékú kereső nem tudja kiválogatni a hiteles információt. Még ha jut is időnként objektív, hiteles adatokhoz, nagy valószínűséggel sokszor fog helytelen következtetéseket levonni.

Az első dolog, amivel kezdtem, hogy a cukrok sok problémát okoznak. Nem sokkal később ezt kiterjesztettem a szénhidrátokra. /CH/ 

Ez könnyen elvezetett a LOW CARB étrendhez, ami alacsony CH, mérsékelt fehérje és magas zsírtartalmú étrend. A következő állomás a KETOGÉN étrend volt. Ezzel sokáig és sokat foglalkoztam. Minden változatát kipróbáltam. Előnyei mellett egyre inkább láttam a hibáit.

A PALEO étrend a ketogén időszakomban jött szembe velem. Voltak jó vonásai, de “ketogén gondolkozással” nem volt elfogadható számomra. Gyümölcsök és maglisztek?  Csak növényi olajok? Ezt már akkor sem tudtam beilleszteni az optimális képbe. Akkorra már voltak tapasztalataim, és az olajos magvak valamint a növényi olajok problémásnak tűntek. Azt gondoltam akkor, úgy 5-6 évvel ezelőtt, hogy érdemes lenne a ketogén és a paleo étrend jó vonásait kiválasztani és csak azt enni. Alig maradt valami. Nincs ember, aki ezen ellenne - gondoltam. És aztán mit hozott az élet…!

Eltelt még 3 év és megtaláltam azt, amit mindig is kerestem. A meggyőző megoldást. Itt, Magyarországon, értelmes, zseniális két ember gondolkozásának és tudásának az egyszerű esszenciáját. Részleteiben minden ismert volt már, csak ők máshogy rakták össze. Úgy, ahogy ezek az ismeretek eredményesek lehetnek a gyakorlatban is. Így is van, a betegek az ő módszerükkel meggyógyulnak. A felfedezésükkel létrehoztak valami olyat, ami szemtelenül egyszerű, de alapjaiban változtatja meg az eddigi belgyógyászatot. Ismerik Semmelweis felfedezését, ugye? Nos, ezt az új hozzáállást a táplálkozáshoz leginkább az ő, alapjaiban igazán egyszerű, milliókat megmentő megoldásához hasonlítanám.

BESZÉLJÜNK VÉGRE AZ EGÉSZSÉG BÁZISÁRÓL, ARRÓL A TÁPLÁLKOZÁSRÓL, AMIRŐL AZT MONDTAM A MÚLT ALKALOMMAL, HOGY EZ MINDEN EMBER SZÜKSÉGLETE! Ez a PALEO-KETOGÉN étrend, és az orvosi tevékenység, ami mögötte áll, a TÁPLÁLKOZÁS INTERVENCIÓS GYÓGYÍTÁS.

Mit is jelent ez pontosan? És miért ez a módszer lesz az— a sok korábbi után a sorban— ami elhozza a táplálkozásban a megoldást végre?

“A paleo-ketogén étrend maga az egészséges táplálkozás. Olyan élelmi anyagok fogyasztását jelenti, amelyek nem terhelik meg a szervezetünket. Alkalmazásával szinte teljesen kiküszöbölhetőek a civilizációs betegségek. Lényege az állati zsírok és húsok, a tojás, valamint minimális mennyiségű zöldség-gyümölcs fogyasztása. Komplex értékű táplálkozás, azaz minden szükségletünket kielégíti. Alkalmazása esetén nem kell étrend-kiegészítőket és vitaminokat szedni. Képes a civilizációs betegségek teljes rehabilitációjára, azaz még autoimmun és daganatos betegségeknél is gyógyulást eredményezhet. Az evolúciós orvoslás tudományos módszer. Orvosi tevékenység, nem természetgyógyászat. Biztosítja a szervezet optimális anyagcseréjét és az immunrendszer optimális működését. Minden korosztálynál az egészséges táplálkozást testesíti meg. Veszélytelen, nincs kockázata.” / Dr Tóth Csaba, paleomedicina.com/

A tény, ami utolsó puzzle darabként lehetővé tette a megvilágosodást a táplákozás terén az, hogy az ember nem mindenevő, hanem húsevő. A jégkorszak 2,5 milió éve alatt nem is lehetett más, hisz a hó és jég világában nem lehetett szó növénytermesztésről, nem voltak gyümölcsök, nem voltak háziasított állatok, ezért nem volt tej és tejtermékek sem. Állatok voltak táplálékként, hús és zsír.  Enyhébb időben esetleg a földből kikapart gumók, gyökerek. Sok nagy madár élt akkoriban, azok tojásai elérhetőek voltak néha. 2,5 millió év alatt ezekhez a táplálékokhoz alkalmazkodott az ember génkészlete. Az azóta eltelt mintegy 10.000 évben a génkészletünk nem változott, nem alakult az újfajta lehetőségekhez. Ezért aztán minden, ami ez után az idő után került be a táplálkozásunkba, az idegen, és kisebb-nagyobb károkat okoz.

A paleo-ketogen étrendben kerülendő élelmi anyagok:

— tej és a tejtermékek

— a gabonák  és álgabonák

— növényi olajok, olajos magvak

— finomított és mesterséges cukrok

— hüvelyes termésűek

— burgonyafélék /burgonya, paprika, paradicsom, padlizsán/

Mit együnk?

— A paleo-ketogén étrend egy zsír-hús alapú étrend, ahol lényeges a hús-zsír mennyiségi aránya

— A táplálkozás 70%-át az állati zsírt és fehérjét tartalmazó ételek (vagyis a zsír, hús és tojás) tegyék ki. /térfogatban/

— Ezen belül a zsír részaránya legalább kétszer annyi legyen, mint a fehérje /kcal-ban. / Tehát pl 20 dkg húshoz 10 dkg szalonna/

— Emlős állatok belsőségeit /máj, agyvelő, csontvelő, sziv, stb/  a vitaminbevitel miatt.

— A maradék  30%-ba kerüljön minden, ami paleolit tápláléknak tekinthető, vagyis bizonyos zöldségek, egyes gyümölcsök és a méz. /a napi CH bevitel ne kerüljön 25-30 gr fölé!/

—Tiszta vizet igyunk! Napi 1 kávé megengedett.

Mi ennek az oka?

A civilizációs betegségek kialakulása alapvetően három tényezőre vezethető vissza:

1. Az ún. Áteresztő Bél Szindróma (ÁBSZ)

2. Túlzott szénhidrát-terhelés, melyet szervezetünk már nem képes élettanilag kompenzálni.

3. A mesterségesen előállított élelmiszerekben használt adalékanyagok és kémiai anyagok.

Ezzel a táplálkozással ezeket a faktorokat iktatjuk ki, a minimálisra csökkentve ezzel minden bajok okozóját, a szervezet gyulladásos szintjének  emelkedett mértékét. A paleo-ketogén táplálkozás nagy vonalakban és lényegileg itt bemutatott módja felel meg minden ember szükségleti táplálkozásának.

Igen, igazuk van, ha azt kérdezik, hol marad az élvezet? Biztosíthatom önöket, hogy rendkívüli élvezetek vannak a megengedett lehetőségek keretein belül is. Csodálatos és változatos módon elkészített húsok, sültek, kolbászok, levesek, belsőségek…. remek ételek. Aki szeretné, meghatározott kereteken belül legtöbbször kiegészítheti bizonyos zöldségekkel is a húsokat és zsírokat. És a tojásételek változatossága!  Hmmmmm.:)  Magam is így eszem már jó ideje és nagyon élvezem. A tökéletes közérzet, erőnlét és szellemi frissesség mindenért kárpótolja az embert, amiről régebben azt hitte esetleg, hogy meghozni nagy áldozat.

Hol marad az élvezet? Tegyék át az itt felszabaduló élvezeti lehetőségeket más formába, más területre! Önök igényesek, okosak és találékonyak. Biztosan megtalálják az életükben kínálkozó örömforrásokat. Ki fog nyílni a világuk, csak legyenek kreatívak és bátrak! Hogy Semmelweis példájánál maradjunk, ott a  lényeg az volt: “Moss kezet klórmeszes vízzel, hogy ne vidd át a fertőzést!“

A paleo-ketogen diéta /PKD/  egy mondatba sűrített lényege is hasonlóan egyszerű: “Csak zsírt és húst egyél, ha egészséges akarsz lenni!”

Tudom, tudom. Hogyne tudnám, hogy a mondat elhangzásával egy időben máris kérdések garmadája merül fel.

— Honnan származik ez a képtelennek tűnő elmélet?

— Nem baj, hogy ez egyoldalú?

— És a szénhidrátok? Anélkül mi lesz az agyunkkal????

— Miért ne lehetne szénhidrátot, gabonát, gyümölcsöt, zöldséget, növényi olajakat, tejtermékeket enni?

— De hisz az ember mindenevő, mert gumós zápfogai vannak, neeem????

— Mennyi hús és mennyi zsír?

— És? Azon kívül mást nem is lehet enni?

— És mi lesz a vitaminokkal?

— Mit csináljanak a vegetariánusok és a vegánok?

— Mi lesz így az epe-műtöttekkel?

— Meddig tart ez a “büntetés”, ha meg akar valaki gyógyulni?

— A sok zsírtól nem hízunk el?

Már a kérdésekből is be lehetne tölteni egy cikk lehetséges terjedelmét. Ígérem, hogy szépen, sorban a válaszokat is megadom. Megmagyarázok mindent, ami érdekelheti önöket. Ha így van, akkor javaslom, hogy kísérjék figyelemmel ezt a sorozatot.


Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

KOLESZTERIN KÁROK

Csak szólok: a koleszterincsökkentők hatástalanok a szív- érrendszeri...
Test & Lélek / LUKÁCS György

POWER WALK

Korábbi cikkekben már megismerkedtünk a power suit fogalmával, avagy a hatalom...
Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

AZ EGÉSZSÉGES ÉLET BIZTOSÍTÉKA

A statisztikák és a valóság is azt mutatja, hogy a lakosság egészségi állapota...
Test & Lélek / Dr. HORVÁTH Réka

AHOL KÉRDÉSEK VANNAK, OTT VÁLASZOKNAK IS LENNIÜK KELL

     Eljutottunk odáig, hogy az egészséges táplálkozás rendkívüli eredményekkel...